Yurt Dışında Kredi Kartınızın Kullanımı

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer sed imperdiet velit. Etiam ac sem eu libero aliquam suscipit eget a erat.

Kredi kartınızı yurt dışında kullanırken faiz hesaplama, minimum ödeme tutarları ve döviz borcunun hesaplanması gibi bilgileri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Tabloyu sağa sola kaydırabilirsin


TL Ödemeli Ekstre Döviz Ödemeli Ekstre
Döviz Borcunun Hesaplanması Yurt dısı harcama ve nakit çekim islemleriniz hangi para biriminde yapılması fark etmeksizin, uluslararası kartlı ödeme sistemleri kuruluslarınca belirlenen kurdan USD’ye çevrilerek Bankamıza iletilir (sadece American Express kartlarıyla yapılan nakit dısı Euro harcamaları Euro’ya çevrilmektedir). Bankamıza bu kuruluslardan iletilen tutarı TL’ye çevirmek için kullanılacak kur olarak, islem kaydının Bankamıza ulastıgı tarihteki cari Bankamız Gise Döviz Satıs Kuru’nun %1,5 fazlası kullanılır ve ekstrenize yansıtılır. Euro ödemeli ekstrelerde sadece nakit harici yapılan Euro harcamaları, USD ödemeli ekstrelerde ise sadece nakit harici yapılan USD harcamaları islem tutarı ile aynı olarak ekstreye yansıtılır. Euro ve USD haricinde diger para cinslerinden yapılan harcamalarınızda kullanılacak kur ise önce uluslararası kartlı sistem kuruluslarının belirledigi kurların %1,5 fazlası olarak belirlenir ve harcamalarınız bu kur ile USD’ye çevrilir. Yurtdısı nakit çekim islemleriniz ise ekstre ödeme tipinin USD veya Euro olması durumunda, Bankamıza kaydın ulastıgı günkü Gise Döviz Satıs Kuru’ndan çevrilerek TL olarak yansıtılır. Yurtdısında gerçeklestirilen TL harcamalar, ekstre ödeme tipi Euro veya USD olsa dahi TL olarak ekstreye yansıtılır. Euro veya USD cinsinden ekstrenizde yansıtılan borcunuzun, son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda kalan tutar, son ödeme tarihini takip eden gün, ilgili ekstrenin hesap kesim tarihindeki Bankamız Gise Döviz Satıs Kuru üzerinden TL’ye çevrilecek ve bir sonraki ekstrenize TL olarak yansıtılacaktır.
Minimum Ödeme Tutarı İlk kez kredi kartı alan kart sahipleri için kartın ilk kullanım tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ekstre borcunun %40’ı, diğer kart sahipleri içinse %30’udur. Minimum ödeme tutarı 5 TL’den az olmayacak şekilde hesaplanır. Minimum ödeme tutarı borcunuzun %100'üdür.
Faiz Hesaplama Faiz hesaplamasında faiz ve ücretler tablosundaki bilgiler esas alınır. Son ödeme tarihinde borcunuzun tamamını ödemediginiz takdirde döviz borcunuz, borcun ekstre edildigi tarihteki Bankamız Gise Döviz Satıs Kuru üzerinden TL’ye çevrilir ve faiz hesaplamasında faiz ve ücretler bölümündeki bilgiler esas alınır.